Duyurular

Kiymetli gonuldaslarimiz , vakif binamizdaki cumartesi sohbetleri Bu hafta Ahmet AVANLIER in Yapacagi Filistin, Kudus adli sohbeti ile devam etmektedir .17/02/2024 Cumartesi gunu saat 13.30 da Adi gecen sohbete Tum gonuldaslarimiz davetlidir. 


Başbuğ Velilerden 33

 

Ezelle ebed arası Allah'a doğru giden evliya kervanları arasında en şanlısına ait 33 kolbaşılı "Altun Halka - Silsile-i Zeheb" çerçevesidir ki, keyfiyet ölçüsüyle temel sayısını, bütün kainat gibi O'ndan alır.


«Velîler Ordusu» kitabında hayatı anlatılan 333 Velînin içine, «Bir» sayısını Allah Resulüne verdikten sonra mukaddes emaneti O’ndan alıp günümüze kadar getiren, O’nunla beraber 33 büyük velî, esere bilhassa alınmamıştı. ... 


VAKFIMIZIN YENİ YAYIYININI BEKLEYİN 
                 

             "CÜMLE KAPISI"

                YAKINDA


Kayseri Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 0   0
EURO 0   0
       
Özlü Sözler
Kıskanç Kimse Rahat Edemez
Sponsorlarımız
META’LAŞTIRMADIĞINIZ BİR ŞEY KALDI MI?*

META’LAŞTIRMADIĞINIZ BİR ŞEY KALDI MI?*

 

Karl Marks metayı 3 evrede ele alıyor.

1. Evrede meta değiştiriliyor. Patates veriyorsun, yerine domates alıyorsun. Ve ihtiyacını gideriyorsun.

2.Evrede ise ürettiğin malın hepsini satıp ihtiyacın kadarını değiştiriyorsun.

3. Evrede ise devredilemez değerler, devredilemez sanılan değerler ne varsa satılmaya başlıyor. Bunun sonucu buhar makinesi icat ediliyor ve sanayi devrimi ortaya çıkıyor.

Bu, devredilemez değerler; inanç, aşk, namusdur. Bu çürümüşlüğün genelleştiği her şeyin para ile ölçüldüğü, her şeyin maddi ve manevi değerlerin pazara getirildiği dönemdir. 1847’ de yazılan “Felsefenin Sefaleti( Karl Marks)”nde o zaman söyleniyor bu sözler.

Aslında Marks’a çok zulüm ediyorlar. Adam aile kalksın demiyor. Bizzat kendi aile yapısı dahil kuvvetli bir aile yapısına sahip birisiydi .Onun dediği : Burjuvanın her şeyi para ile ölçtüğü ,ona göre değer verdiği; devredilemez değerlerin satıldığı, zaten olmayan bir burjuva ailesinin eleştirisini yapmak.

Bu dönem,edinilen ama satılamayan erdem, vicdan, ahlak, gibi maddi ve manevi her şeyin pazarlanır bir duruma getirildiği bir dönemdir.

Tabii burada Marks ve diğer materyalistler de alternatifli düşünemiyor. Bu onların sorunu.

Bu memlekette namus endişesi ile kızını bakkala göndermeyenler kızlarını yeni Zelanda’ larda , Amerika’larda okutmaya gönderdi. Aslında kurban olanlar kızlardır.

Türkiye’de  “dogmatik batıcılar” var bir de “nim dogmatik batıcılar” var. Liboşlarla Godoşlar var. Savaş bunların arasında geçiyor.

Şu an anayasa telaşı da evrensel sermayenin sıkışması sonucu ortaya çıkan bir olaydır. Anayasa değişimi tamamen ekonomik nedenlerle bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Tabi burada liboşlar çoğalırken dinciler de liboş oluyorlar.

‘Sen pilava karabiber olduğun müddetçe benim için mutebersin. Ne zaman ki pilavı acıttın onu istemem.’ Başörtüsü de böyledir. Avrupa’da  müsaade ediliyor ama pilavı acıtmamak şartı ile. Acıttın mı onlar da kamusal alanda yasaklarlar. Çünkü medeniyetleri kan ve göz yaşına dayalıdır. Bakın Marks ne diyor;

 

“Sonunda insanın devredilemez sandığı her şeyin  değişime alış- verişe konu olduğu ve devredilebilir olduğu bir dönem gelmiştir. Bu ana dek ifade edilen ve aktarılan ama asla devredilmeyen; şeyler ama asla satılamayan; edinilen ama asla satın alınmayan  erdem, sevgi, inanç, bilgi, vicdan, vb kısaca her şeyin ticarete girdiği dönemdir. Bu çürümüşlüğün genelleştiği her şeyin para ile elde edilmesinin evrenselleştiği veya ekonomi politik diliyle konuşacak olursak manevi ya da maddi her şeyin pazarlanabilir bir değer durumuna getirildiği en gerçek değerlerin kıymetlendirilebilmek için pazara getirildiği bir dönemdir.

Felsefenin Sefaleti Karl Marks /1847---(Sol yayınları/ 1979- sh -36)

 

*Zabıt Katibi:Ali BİRADEROĞLU’nun 22.9.2007 Tarihindeki sohbetinden zaptedilebilenlerden...
Okunma Sayısı: 797


44.210.149.205
DİĞER HABERLER

Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Köşe Yazıları
Mustafa Kanlıoğlu

Mustafa Kanlıoğlu

Mustafa Özer (özer Koç)

Ahmed ceemal El Hamevi

Prf.Dr.Serdar demirel

N.Mehmet Solmaz

Mustafa Özer (özer Koç)

Mustafa Miyasoğlu

Mustafa Ekinci

Galip Boztoprak

Şeyma Kısakürek Sönmezocak

Mustafa Kanlıoğlu

Mustafa cabat

Ebubekir Sifil

Ali Biraderoğlu

İbrahim Ulueren

Mustafa Özer (özer Koç)

Ali Biraderoğlu

Mustafa cabat

Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız

Kayseri Eğitim ve Kültür Vakfı

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Vakıf Sitesi


Top