Duyurular

Üstad Necip Fazil KISAKÜREK in vefatının 41.senei devriyesi münasebetiyle vakfımızda (25/05/2024)Cumartesi günü saat 16:30 da yapılacak olan hatim duasına Tüm Gönüldaşlarımız davetlidir.


Başbuğ Velilerden 33

 

Ezelle ebed arası Allah'a doğru giden evliya kervanları arasında en şanlısına ait 33 kolbaşılı "Altun Halka - Silsile-i Zeheb" çerçevesidir ki, keyfiyet ölçüsüyle temel sayısını, bütün kainat gibi O'ndan alır.


«Velîler Ordusu» kitabında hayatı anlatılan 333 Velînin içine, «Bir» sayısını Allah Resulüne verdikten sonra mukaddes emaneti O’ndan alıp günümüze kadar getiren, O’nunla beraber 33 büyük velî, esere bilhassa alınmamıştı. ... 


VAKFIMIZIN YENİ YAYIYININI BEKLEYİN 
                 

             "CÜMLE KAPISI"

                YAKINDA


Kayseri Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 0   0
EURO 0   0
       
Özlü Sözler
Kibirli İnsan Övülmez
Sponsorlarımız
ABDULLAH SARAÇOĞLU hocamız

21.07.2021 14:14 - Bekir Yildiz: ABDULLAH  SARAÇOĞLU HOCAMIZ 

N. Mehmed  SOLMAZ  

AbdullahSaracoglu1924 de Kayseri de doğdu. Aile ticaret için Yozgat’a göçtü.  Kur’an-ı Kerimi okumayı babası Osman efendiden öğrendi. 1930-1940 yıllarında  Haşmet hoca, Sağır hoca, Yozgat müftüsü Mehmed Hulusi efendi ve Nuh Hamurcudan, Sarf, Nahiv, Cami, Feraiz, Fıkıh dersleri aldı. Babasının “Oğlum Allah seni dini İslama hadim kılsın” duasında bulundu. Orta ikiye kadar yeni tahsilini yaptı. Babası iki karpuz bir koltuğa sığmaz sözüne uyarak 1938 de okul tahsilini bıraktı. Medrese tahsiline devam etti.Metin Kutusu: Merhum hocamız  her hayrın başında ya da içindeydi.  1940 de aile  Kayseri’ye döndü. 1943 yılına kadar Gülekçizade  Hacı Ali efendiden  Akaid,  Kelam, Fıkıh, Hadis, Tefsir, Adab, Aruz dersleri aldı.

 1943-1947 yılları arasında dört sene askerlik yaptı.  Askerlikten sonra aile ticareti olan züccaciyeliği  devam ettirirken,Hacı Hüseyin Aksakal hocadan Yozgatta okuduğu dersleri tekrar okur, ayrıca Tefsir,Kelam,Fıkıh,Muhtasar,Mani ve diğer dersleri okuyarak icazet alır.İcazet aldıktan sonra öğrendiklerini  Allah rızası için öğretmeye başlar. Ticaret,ders okutmanın yanında muhasebeciliği de öğrenir.İyi bir muhasip olur.

   .Hocası Hacı Hüseyin Aksakal: “Seni dini hizmete davet ediyorum” der, dini hizmette vazife almasını ister. Hocasının isteğini bir emir olarak kabul eden Abdullah Saraçoğlu hocamız Ankara’ya gider, müftülük imtihanına girer, kazanır. Israrlı istekler üzerine 1951 de  ticareti bırakır, Kayseri müftülüğü müsevvidi olmayı kabul eder, Müftülüğün her türlü idari işlerini yürütür. Ders okutmaya devam eder,vaaz etmeye başlar. Dini hizmet derneklerinde vazife alır, muhasebelerini tutar.

   Bilhassa İmam-Hatip okulunun açılması söz konusu olduğu zaman  gecesini gündüzüne katarak durmadan çalışır. Hocamız, hayatı boyunca her hayrın ya başında ya içinde olur.

  İmam-Hatip Okulunun açılışından 1965 yılına kadar da, okulda Arapça, Kelam, Akaid, din dersleri ve Siyer okutur.

   1966 yılında Bursa’da müftülük vazifesine başlar. Kocaeli ve Kayseri’de de müftülük yapar. Vazifesini yaparken merhum babası Osman efendinin  “Oğlum Allah seni dini İslam’a hadim kılsın” duasını esas alır.Bursa müftülüğünde çok başarılı hizmetler yapar.Bursa müftülüğü,din görevlileri derneği, cami derneklerini,hayır derneklerinin çalışmalarını ve hesaplarını daha düzenli hale getirir.Kayseri de olduğu gibi Bursada da ya hayrın başında,ya da içinde olur.Derneklerin muhasebesini tutarak her dernekten para alıyor şikayetinde bulunurlar.İlgili makamlar araştırırlar,şikayetin yersiz olduğunun,her derneğin hocamızın nezaretinde hesaplarını daha düzgün hale getirdiğinin,para almanın söz konusu olmadığının tesbit edildiğini bildirirler.

   Merhum  hocamız hakkında talebesi Kasım Okut arkadaşımız şöyle diyor:

“O hiçbir zaman batılın ve haksızın karşısında eğilmedi.Allah’ın, Resulünün ve Hak mezheplerin içtihatlarının dışında hiçbir düşüncenin ve talimatın uydusu olmadı. Hür düşünceli,hür iradeli yaşadı.Rasül-ü Ekrem efendimizi ve O’nun sahabelerini eşsiz örnek bildi.Bozuk sistemin çarkları onu zedeleyemedi.O hep aydınlattı. Karanlık ona yaklaşamadı Üst makamların yanlışlıklarına itibar etmedi.Zenginlerin sadakası ve zekatı ona nasip olmadı.O zekat verenlerden oldu.”

    Hocamızın haksızlığa ve yolsuzluğa asla tahammülü yoktu.Hocamız Bursa müftüsüdür.

 Zamanın cumhurbaşkanı Cevdet Sunay bir adamın 633 sayılı diyanet kanununa, mevcut yönetmeliğe aykırı olarak imam olmasını ister. Hocamız kanuna ve yönetmeliğe aykırı diye tayını yapmaz. Cumhurbaşkanı isteğinde ısrar eder. Diyanet zor  durumdadır. Diyanet hocamızın dostu olan müdürümüz Cemal Cebeci hocamızı bulurlar.Durumu anlatırlar. Kanuna aykırı ise yapmaz,ama teklifinizi söyleyim der.Ziyaret eder,diyanetin isteğini söyler.Abdullah Saraçoğlu hocamız,ha Bursa müftülüğü olmuş,ha Hakkari müftülüğü fark etmez der.Diyanet, hocamızı Kocaeli müftülüğüne naklen tayın eder.Cumhurbaşkanının isteği yerine getirilir.Bursalılar,hocamıza Kocaeli müftülüğüne kadar refakat ederler.Hocamız,bir müdddet kocaelinde müftülük yapar,Kayseri müftülüğü açılınca Kayseriye naklini ister. Kayseride de bir müdet hizmet edince emekliye ayrılır.

12  Nisan  2001 de 77 yaşında Hakkın rahmetine kavuştu. Hocamızın evladı yoktu,ama şimdi,okuttuğu,yetiştirdiği binleri bulan manevi evladı,ona rahmet okuyor…

İnşasında emeği,alınterı olan İmam-Hatip okulumuzda yetişen her gençten hocamızın mizanına konan  sevaplar gönderiliyor.Hocamız Allah’ın dinine hizmet için yaşadı.Biz öğrencileri bunun canlı şahitleriyiz.Elbette “ Kiramen Katibîn” melekleri de şahitlik yapacaklardır…. Makamı Firdevs cenneti olsun. Âmîn…

21.07.2021 14:16 - Bekir Yildiz: selamünaleyküm.. mustafam..  saraçoglu hocaefendi hakkında  mehmet solmaz ın yazısını  vakfımıza gönül veren arkadaşlarımıza ulaştırırsan memnun olurun.  hayırlı bayramlar..

21.07.2021 14:34 - Mustafa Kanlıoğlu: Tamam inşallah  agabeyi .hayırlı  bayramlarN.Mehmet Solmaz
Okunma Sayısı: 1102


44.221.66.130
YAZARIN DİĞER YAZILARI

Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Köşe Yazıları
Mustafa Kanlıoğlu

Mustafa Kanlıoğlu

Mustafa Özer (özer Koç)

Ahmed ceemal El Hamevi

Prf.Dr.Serdar demirel

N.Mehmet Solmaz

Mustafa Özer (özer Koç)

Mustafa Miyasoğlu

Mustafa Ekinci

Galip Boztoprak

Şeyma Kısakürek Sönmezocak

Mustafa Kanlıoğlu

Mustafa cabat

Ebubekir Sifil

Ali Biraderoğlu

İbrahim Ulueren

Mustafa Özer (özer Koç)

Ali Biraderoğlu

Mustafa cabat

Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız

Kayseri Eğitim ve Kültür Vakfı

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Vakıf Sitesi


Top